تکنولوژی

پردازنده ۶۴ هسته ای EPYC ساخته دست AMD رکورد ساز شد!

سلام دوستان امروز علی امامی از شرکت ایرنی طرح هستم با یک خبر بسیار جذاب برای دوستداران تکنولوژی در رابطه با پردازنده های جدید شرکت AMD با عنوان EPYC پس با ما همراه باشید…

نگاهی کوتاه به تاریخچه شرکت AMD :

 

AMD

 

این شرکت کار خود را با ساخت مدارات نیمه هادی در سال ۱۹۶۹ در سانیوال ایالت کالیفورنیا آغاز کرد،

بعد از مدتی یعنی در سال ۲۰۰۶ شرکت ATI توسط AMD خریداری شد. تا سال ۱۹۷۵ دست به تولید چیپ‌ست های حافظه های رم و چیپ‌ست های منطقی زد.

در این سالها مهندسین خبره AMD شروع به مهندسی معکوس ریز پردازنده‌های ۸۰۸۸ کردند.

طبق انتظار ها طولی نکشید که AMD اواخر همین سال ریز پردازند‌های AM2900 , AM293xx , AM29116 تولید و روانه بازار کرد و سود بسیار زیادی از این طریق به دست آورد

با این خرید AMD توانست سهم بسیار بزرگی از بازار پردازنده های گرافیکی را در اختیار گرفته و لقب بزرگترین تولید کنند پردازنده های گرافیکی را ازآن خود کند.

AMD امروزه در حال تولید و عرضه پردازنده‌های مرکزی و گرافیکی، پردازنده‌‌‌های Workstation و مجتمع و همچنین چیپ‌ست های مادربرد است.

پردازنده های EPYC

بعد از عرضه زود هنگام پردازنده های ۷ نانومتری جدید اپل که قبلا مفصل در مورد اون بحث شده حال نوبت به AMD میرسد تا همگان را شگفت زده کند.

پردازنده‌های EPYC مخصوص سرور AMD قرار است با فناوری ۷ نانومتری و ریز معماری zen2 تولید شده و طبق گفته ها در انتدای سال ۲۰۱۹ عرضه کند اما نمونه های اولیه آن را زود تر از موعد به دست شرکت های تولید کننده مادربرد ها برساند تا آنها هم بتوانند مادربرد های مخصوص این پردازنده ررا در زمان مناسبی به بازار ارائه دهند.

 AMD EPYC

پردازنده EPYC توانسته از شرکت Cinebench بنجچمارک ۱۲۵۸۷ را کسب کند این امتیاز نمایانگر قدرت غول آسای این پردازنده است؛

چرا که تا به حال این چنین بنچمارکی ثبت نشده است پس EPYC رکورد دار تاریخی شرکت Cinebench شد.

قبل از این رکورد بیشترین امتیاز مروط ۴ به پردازنده XEON Platinum شرکت اینتل با امتیاز ۸۱۶۰ بود که هر یک دارای ۲۴ هسته که جمعا ۹۶ هسته بودند. که در مقایسه با غول AMD چیزی به شمار نمی آید.

 

epyc vs xeon

 

خب با افزایش تعداد هسته ها که به لطف وجود تکنولوژی ۷ نانومتری و ریز معماری zen2 میسر شده است متوان انتظار افزایش بسیار زیاد فرکانس اورکلاک را از این پردازنده داشت.

اگر این امتیاز یکی از آنها باشید تصور کنید دو تا چهار تا از آنها چه قدرتی خواهند داشت!

 

حراجمعه سابین سرور

علی امامی

اگر به کار های غیر ممکن انجام دهی خودت تبدیل به غیر ممکن میشوی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا