آموزش دامنه ها

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین در چیست ؟

به نام خدا

با سلام خدمت دوستان و کاربران محترم شرکت ایرانی طرح در این آموزش میخواهیم تفاوت سه مبحث ساب دامین ، ادان دامین و پارک دامنه را با هم یاد بگیریم . بسیاری از کاربران وقتی اسم این سه موضوع به گوششان میخورد دچار سردرگمی میشوند و اطلاع ندارند تفاوت این سه موضوع در چیست و کجا باید استفاده کنند. به همین خاطر دچار اشتباه شده و استفاده نابجا میکنند.

 

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین در چیست ؟

دامنه اصلی (Main Domain)

دامنه اصلی دامنه ای است که میتوان به وسیله آن به اکانت میزبانی خود لاگین کرد و اکانت شما از طریق نام دامنه در شرکت میزبانی شناسایی میشود.

بر روی سرویس هاست تنها یک نام دامنه میتواند موجود شود و سایر دامنه ها بعنوان دامنه فرعی شناخته میشوند. دامنه اصلی برای ایجاد اکانت های هاستینگ و تعریف یوزر استفاده میشوند و در آدرس های ایمیل اصلی جایگزین میشود.

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین در چیست ؟

دامنه پارک شده (Alieses)

دامنه های پارک شده محتوای دامنه اصلی و سایت اصلی را نمایش میدهند و برای استفاده همزمان از پسوند های مختلف با یک نام برای سایت و یا پارک کردن دامنه استفاده میشود. بطور مثال اگر دامنه ما بصورت iranitarh.com باشد میتوانیم بصورت iranitarh.net ، iranitarh.ir و … روی دامنه اصلی پارک کنیم و همه این دامنه ها همان محتوای iranitarh.com را نمایش میدهند. توضیحات کلی و نحوه ایجاد پارک دامنه را میتوانید از مقاله آموزش پارک دامنه در cpanel بیاموزید.

دامنه ادان شده (Addon Domains)

دامنه ادان شده به دامنه ای گفته میشود که بر روی یک هاست با دامنه اصلی دیگر اضافه میگردد ولی محتوای دامنه اصلی را نمایش میدهد. این نوع دامنه نیز از طریق دامنه اصلی مدیریت شده و در هاست اصلی اد میشود . برای دامنه های ادان شده در بخش مدیریت فایل ها ، public_html پوشه ای انحصاری با نام دامنه اصلی ایجاد میکند که محتوای سایت ادان شده را در آن مسیر بتوان آپلود کرد . بر روی هاست بسته به امکاناتی که میزبانی به شما اختصاص داده است میتوانید دامنه اد کنید و سایت های مجزا روی یک هاست مشترک داشته باشید . نحوه ایجاد دامنه ادان شده را در مقاله آموزش ایجاد ادان دامین در سی پنل میتوانید مشاهده کنید.

تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین در چیست ؟

ساب دامین (Sub Domain)

ساب دامین به عنوان پیشوندی است که با استفاده از آن میتوانید سایت خود را سازماندهی کرده و به قسمت های مختلف تقسیم کنید. بطور مثال سایتی با نام iranitarh.com در دسترس داریم و برای آن میخواهیم قسمت های مختلفی مانند shop یا email و یا blog تعریف کنیم که بصورت shop.iranitarh.com ، email.iranitarh.com و blog.iranitarh.com مینویسیم. شما میتوانید برای همه دامنه ها ساب دامین تعریف کنید . نحوه ایجاد ساب دامین را از مقاله آموزش ساخت ساب دامین در سی پنل مطالعه کنید.

 

با تشکر از توجه شما به مقاله تفاوت بین ساب دامین، ادان دامین و پارک دامین

با ما در شبکه های اجتماعی همراه باشید و نظرات پیشنهادات و انتقادات خود را با ما در میان بگذارید.

 

 

حراجمعه سابین سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا