سی پنل

آموزش رفع خطای ۵۰۰ Internal Server Error

با سلام خدمت کاربران ایرانی طرح

خطای ۵۰۰ از جمله خطاهایی است که به دلایل متعددی ایجاد میشود و رایج ترین آنها اعمال سطح دسترسی نادرست روی فایل ها و دایرکتوری ها ، مالکیت نادرست ، کد های نادرست در فایل php.ini ، فایل htaccess. درخواست های نامعتبر از طرف اسکریپت سایت و … میباشد.

با این خطا کاربران فکر میکنند که در سرور مشکلی ایجاد شده ولی اینطوری نیست و با اعمال تغییرات در کانفیگ سایت معمولا قابل رفع میباشد.  جزئیات خطای ۵۰۰ معمولا در فایل Error Logs ذخیره میشود که با مراجعه به آن میتوانید اطلاعات دقیق تری را بدست بیاورید. جزییات نحوه ورود به فایل Error Logs را میتوانید از صفحه نحوه مشاهده خطاهای سی پنل مشاهده نمایید.

آموزش رفع خطای ۵۰۰ Internal Server Error

آموزش رفع خطای ۵۰۰ Internal Server Error در هاست سی پنل

انواع عوامل بروز این خطا به شرح زیر میباشد :

  • Bad Permission, Writable by Group

این خطا به دلیل ایجاد بیش از حد مجاز سطح دسترسی پوشه ها ایجاد میشود. در فایل Error Logs  این خطا به شکل زیر قابل مشاهده میباشد :

برای رفع این مشکل باید سطح دسترسی را از ۷۷۷ به ۷۵۵ تغییر دهید . سطح دسترسی دایرکتوری ها و پوشه ها ۷۵۵ میباشد . اسکریپت های اجرایی مثل cgi-bin  دارای سطح دسترسی  ۷۵۵ میباشد. تصاویر فایل های چند رسانه ای و فایل های متنی مثل HTML  دارای سطح دسترسی ۶۴۴ میباشد.

  • Files – ۶۴۴
  • CGI Scripts – ۷۵۵
  • Directories – ۷۵۵

میتوانید سطح دسترسی را از فایل منیجر یا سرویس FTP از طریق دستورات chmod در SSH/Bash ویرایش کنید .

خطاهای فایل htaccess.

کاربران ممکن است در فایل htaccess. خطوطی را اضافه کنند که در اثر عدم دانش کافی حاوی کدهای نادرست و و متضاد با کانفیگ سرور باشد.

در چنین حالتی خطای ۵۰۰ رخ میدهد.برای رفع این مشکل باید خطوط مشکل دار فایل htaccess. به توضیحات یا کامنت تبدیل کنید که کافی است در ابتدای هر خط کاراکتر # درج کرده و فایل را ذخیره کنید . بطور مثال اگر محتوای فایل htaccess. بصورت زیر باشد :

خط دوم را بصورت زیر به کامنت تبدیل کنید :

خط کدهایی که با php_flag شروع میشوند معمولا دارای خطا میباشند که باید برای رفع خطا آنها را به کامنت تبدیل کنید :

آموزش رفع خطای ۵۰۰ Internal Server Error

خطای FollowSymlinks

در این حالت خطایی به شکل زیر مشاده میکنید :

رفع این خطا خیلی سادست و میتوانید آنرا رفع و یا حذف کنید . برای این کار دستور </IfModule> را به درستی پایان دهید:

این موارد تعدادی از خطاهای فایل htaccess.  میباشند ولی پیغام های خطا به صورت کلی در تشخیص خطا شما را راهنمایی کرده و به آسانی آنها را رفع کنید :

خطاهای php.ini 

ForceType

اگر از فایل های با پسوند یا بدون پسوند استفاده میکنید میتوانید از ForceType در فایل htaccess. استفاده کنید و نحوه استفاده از آنها را در سرور تعیین کنید .

بطور مثال شما فایلی به نام test دارید و میخواهید آنرا به عنوان فایل php در سرور تعریف کنید از کد زیر میتوانید در فایل htaccess. استفاده کنید :

در سرورهای دارای phpsuexec با کد فوق خطای ۵۰۰ دریافت میکنید این مشکل به راحتی با استفاده از SetHandler  بجای ForceType در فایل htaccess. حل میشود :

خطای php_value 

در سرورهای فاقد phpsuexec  از php_value  میتوانید در htaccess. در تغییر تنظیمات php میتوانید استفاده کنید ولی در سرورهای دارای phpsuexec این دستور خطای ۵۰۰ ایجاد میکند . برای رفع این مشکل باید تنظیمات مربوط به php را تغییر دهید. بطور مثال اگر short_open_tag برابر با off  باشد باید از short_open_tag? = off در فایل htaccess. استفاده کنید . نتیجه استفاده از از فایل php.ini  بصورت زیر است :

اصلی ترین دلیل بروز خطای ۵۰۰ استفاده از کدهای اشتباه درون فایل htaccess. هاست سی پنل میباشد که میتوانید با استفاده از آموزش نحوه مشاهده فایل های مخفی در سی پنل به فایل  htaccess. دسترسی پیدا کرده و کدها را به حالت اولیه برگردانید.

از توجه شما به مقاله آموزش رفع خطای ۵۰۰ Internal Server Error خرسندیم .

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید . 

حراجمعه سابین سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا