ترفندها

پاک کردن اطلاعات از اینترنت

تا کنون به این موضوع فکر کرده اید که گوگل چقدر درباره شما می داند ؟ با امکاناتی که گوگل به موتورجستجوی خود افزوده است می توانید این مورد را نیز بررسی کنید.

با توجه به اینکه زندگی ما کاملا با اینترنت انس گرفته است و تمام افراد در روز حداقل یک بار به اینترنت سر میزنند قطعا یکی از محال ترین کارها ذخیره نشدن اطلاعات مان در اینترنت می باشد .

تقریبا غیرممکن است که بتوان همه اطلاعات خود را از اینترنت پاک کرد ، اما راه هایی وجود دارد که می توان این اطلاعات را به کمترین حد ممکن خود رساند.

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی از اینترنت

پاک کردن اینترنت

۱- حذف کردن حساب های کاربری در شبکه های مجازی ، فروشگاه های اینترنتی و سایر ارائه دهندگان خدمات اینترنتی 

اگر جزو افرادی هستید که علاقه مند به فعالیت در شبکه های مجازی بزرگ مانند فیسبوک ، اینستاگرام و …. هستید و حتی در کوچک ترین شبکه های اجتماعی نیز حساب کاربری دارید تمامی حساب های کاربری خود را غیر فعال نمایید.

برای حذف یا غیر فعال کردن این حساب های کاربری به قسمت تنظیمات حساب کاربری خود بروید و گزینه ای برای حذف، غیر فعال کردن و یا بستن آن پیدا کنید. بسته به تنظیمات حساب کاربری شما، باید در زیر بخش Security یا Privacy یا بخش های مشابه، به دنبال چنین گزینه هایی باشید.

اگر در حذف حساب کاربری خاصی با مشکل مواجه شدید، با جستجو کردن عبارت “روش حذف” یا “How to delete” به همراه نام حساب کاربری مورد نظر خود در اینترنت، می توانید مشکل خود را برطرف کنید.اگر به هر دلیلی نمی توانید اطلاعات شخصی خود را از اینترنت حذف کنید، اطلاعات غیر واقعی و یا کاملا تصادفی را با اطلاعات واقعی در حساب های کاربری جایگزین کنید.

پاک کردن اطلاعات از اینترنت

پاکسازی اطلاعات

۲- حذف نام از سایت های جمع آوری اطلاعات

همیشه سایت هایی وجود دارند که به جمع آوری اطلاعات شخصی شما می پردازند. این سایت ها کارگزاران (دلال) داده نامیده می شوند و سایت هایی همچون Spokeo، Crunchbaseو PeopleFinder از جمله این سایت ها هستند. آن ها از همه فعالیت های آنلاین شما اطلاعاتی را جمع آوری می کنند و سپس آن ها را به شرکت هایی که به این اطلاعات علاقه مند هستند و به آن ها نیاز دارند، می فروشند. این اطلاعات اغلب برای تبلیغات و فروش کالا به افراد مورد استفاده قرار می گیرند.

اما متاسفانه روند حذف نام و حساب کاربری در این سایت ها نسبت به دیگر سایت ها کمی متفاوت می باشد و گاهی به دشوارترین شیوه ممکن هستند.

آموزش پاک کردن اطلاعات شخصی از فضای مجازی

حذف اطلاعات

۳- حذف اطلاعات خود به صورت مستقیم از سایت ها

ابتدا اطلاعات شرکت مخابراتی و شرکت ارائه دهنده خدمات تلفن همراه خود را بررسی کنید و مطمئن شوید که نام شما در لیست افراد آنلاین این شرکت قرار ندارد و در صورتی که این چنین بود، از آن ها بخواهید نام شما را از لیست افراد آنلاین حذف کنند.

در صورتی که در وبلاگ ها و یا انجمن های قدیمی مطالبی را منتشر کرده اید برای پاک کردن آنها باید با مدیریت آنها تماس بگیرید . برای این منظور وارد وبلاگ ، سایت و یا انجمن مورد نظر خود شوید و به قسمت تماس با ما رفته و از این طریق درخواست حذف نام و یا مطالب مورد نظر نمایید .

پاک کردن اطلاعات از اینترنت

حذف نتایج جستجو

۴- حذف نتایج جستجوی دربردارنده اطلاعات شخصی از موتورهای جستجو

بینگ (Bing)، یاهو و گوگل از جمله موتورهای جستجوی معروف هستند. گوگل دارای ابزاری برای حذف URL است و شما می توانید از این ابزار برای حذف URL های خاص استفاده کنید.
برای مثال در صورتی که فردی اطلاعات شخصی واقعا مهم همچون کد ملی یا شماره حساب بانکی خود را در سایتی ارسال کرده باشد و مدیر سایت این اطلاعات را حذف نکرده باشد، آن فرد می تواند با شرکت های دارای موتور جستجو تماس بگیرد و از آن ها بخواهد اطلاعات شخصی او را از نتایج موتور جستجو حذف کنند. در صورت انجام این کار دسترسی به اطلاعات شخصی مهم کمی دشوارتر می شود.

نحوه حذف اطلاعات شخصی از اینترنت

حذف اکانت

۵-  حذف ایمیل های مختلف

مراحل حذف ایمیل های مختلف بسته به شرکت ارائه دهنده سرویس ایمیل متفاوت است.برای حذف حساب ایمیل خود باید وارد آن شوید و سپس گزینه مربوط به حذف یا بستن حساب کاربری را پیدا کنید. برخی از حساب های ایمیل تا مدت زمان معینی باز خواهند ماند؛ بنا براین اگر پس از مدتی معین تصمیم گرفتید دوباره آن ها را فعال کنید، به راحتی می توانید این کار را انجام دهید. لازم به ذکر است به خاطر داشتن آدرس ایمیل برای تکمیل فرایند حذف، لازم و ضروری است.
حراجمعه سابین سرور

بهنام باقری

بهنام باقری هستم 5 سالی میشه که در زمینه طراحی وب و برنامه نویسی به صورت تخصصی فعالیت میکنم و هم اکنون در شرکت ایرانی طرح مشغول به کار هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا