آموزش هاست

میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟

با سلام و احترام خدمت همراهان همیشگی ایرانی طرح

هاست ابری یا Cloud Hosting یکی از آخرین فناوری های روز دنیا در زمینه هاستینگ میباشد . این نوع فناوری با اینکه یک فناوری تازه و به روز بشمار میرود و مدت زمان زیادی از آن نمیگذرد به عنوان یکی از برترین و محبوب ترین سرویس های هاست تبدیل شده است.

میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟

Cloud Computing یا رایانش ابری و یا پردازش ابری به معنی استفاده از مجموعه ای سخت افزاری و نرم افزاری متصل به شبکه میباشد . این بدین معناست که برای استفاده از یک نرم افزار یا سخت افزار خاص نیاز به وجود آن روی کامپیوتر نمیباشد و از طریق کامپیوتر دیگری که به شبکه متصل است و دارای منابع میباشد میتوان از آنها استفاده کرد. Cloud Hosting یا میزبانی ابری هم نوعی میزبانی ابری بر پایه رایانش ابری میباشد. در این نوع از میزبانی به جای استفاده منابع سخت افزاری یا نرم افزاری یک سرور از چندین سرور به صورت همزمان استفاده میکنند.

میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟

نحوه کار و ویژگی های میزبانی ابری 

در این نوع سرورهای میزبانی اطلاعات در نقاط مختلف جغرافیایی دنیا قرار میگیرد و هر یک از این سرور ها وظیفه های مختلفی را به عهده میگیرند. ویژگی های گفته شده به عنوان افزونگی سرور مجازی شناخته میشوند و باعث افزایش کارایی سرویس های میزبانی میشوند.

هاست ابری با توجه به میزبانی عادی ویژگی های بسیاری دارد. Up Time بسیاربالا ، انعطاف پذیری بیشتر و صرفه جویی در هزینه ها از مهمترین مزایای این نوع میزبانی به شمار میرود. برخی از این ویژگی ها به شرح زیر میباشد .

پایداری و در دسترس بودن

در نوع میزبانی ابری از آنجایی منابع از سرورهای مختلفی بارگذاری میشود در صورت اختلال در هر یک از سرویس ها به سرعت سرور دیگری جایگزین شده و زمان Down Time سایت ها پایین می آید . کمبود این مورد در سرویس های اشتراکی به شدت پایین بوده یعنی اگر یکی از سایت ها در سرور اختلال ایجاد کند تمامی سایت های موجود در سرور بدون اینکه اختلالی در سرور ایجاد کنند از دسترس عموم خارج میشوند. از سایت های معروف در فن آوری میزبانی ابری سایت گوگل میباشد . از زمان راه اندازی این سایت کمتر کسی با در دسترس نبودن آن مواجه شده است. از طرف دیگر با قرارگیری سرورها در نقاط مختلف جغرافیایی دنیا سرعت سایت برای کاربرانی که به هر یک از سرورها نزدیک باشند بصورت چشمگیری افزایش یافته است.

انعطاف پذیری

منابع سخت افزاری و نرم افزاری در سرویس های معمولی محدود میباشد و در صورت استفاده بیش از حد یک سایت از منابع ، موجب بروز اختلال در خود سایت و حتی ممکن است باعث آسیب رساندن به سرور شود. در میزبانی های ابری محدودیتی برای استفاده از منابع وجود ندارد و در صورتی که تعداد منابع نتواند به نیازهای وب جواب بدهد با استفاده از افزایش منابع میتوان تمامی نیاز ها را برطرف نمود. در نوع میزبانی عادی این مورد میسر نمیباشد زیرا منابع به صورت فیزیکی قابل ارتقاء میباشند و علاوه بر افزایش هزینه ها زمانبر نیز میباشد ولی در میزبانی ابری تمامی این موارد با استفاده از فناوری سرور مجازی ارائه میشوند .

میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟

کاهش هزینه ها

در سرویس های معمولی علاوه بر سقفی که منابعی در نظر میگیرند حداقلی نیز برای آن وجود دارد. مدیران وبسایت برای اینکه با اختلال در سایت خود مواجه نشوند مجبورند میزان منابع سایت خود را در حالت مصرف بالا در نظر بگیرند. در بسیاری از موارد مقدار گفته شده ممکن است مورد نیاز سایت ها نباشد و باید برای مقدار رزرو شده هزینه پرداخت گردد. در میزبانی ابری شرایط به نحو دیگر میباشد و با قابلیت انعطاف پذیری منابع هزینه پرداخت میگردد.

میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟

معایب میزبانی ابری 

با آن همه مزایای میزبانی ابری مانند سایر تکنولوژی ها معایبی نیز دارد . با اینکه این نوع میزبانی اول راه بوده و با رسیدن به مقصد مسیر پر فراز و نشیبی را به همراه خواهد داشت .گسترش دهندگان منابع در آینده راه حلی را برای تمامی موارد در نظر گرفته اند . در اینجا به تعدادی از این معایب اشاره میکنیم.

پایین آمدن امنیت داده ها

با وجود پراکندگی منابع و داده ها و اطلاعات سایت در این نوع سرویس میزبانی ، برقراری امنیت نسبت به سرویس های عادی کار دشوارتری میباشد. مواردی که برای برقراری امنیت در سرویس های عادی در نظر گرفته میشود همچنین پراکندگی سرویس ها باعث دسترسی مسئولان سرور به تمامی اطلاعات موجود روی سرور میشود. که همین عمل باعث سو استفاده از داده ها میشود.

وجود مشکلات در تهیه نسخه پشتیبان

یکی دیگر از مشکلاتی که در این سرویس ها وجود دارد پراکندگی داده ها میباشد که مشکلات دیگری از جمله عدم تهیه بکاپ بصورت فیزیکی را در بر میگیرد. در این نوع فناوری هنوز روش مناسبی برای تهیه بکاپ در نظر گرفته نشده است . برخی از شرکت ها بصورت مجازی اقدام به تهیه نسخه پشتیبان میکنند که به اندازه فیزیکی در دسترس و مطمئن و امن نیستند.

بالا رفتن هزینه ها

با توجه به اینکه هزینه ها (عدم نیاز به هاست اضافی) یکی از ویژگی های خوب میزبانی ابری به شمار میروند در صورت نیاز به منابع زیاد به عکس به یکی از معایب تبدیل میشوند. در صورتی که یک سایت دارای مصرف بالا از منابع باشد استفاده از فناوری میزبانی ابری در برابر سرویس های عادی میزبانی ، هزینه های بیشتری را دربر میگیرد. در این نوع موارد استفاده از سرویس های اختصاصی گزینه مناسبی نسبت به سرویس های ابری میباشد . با اینکه نمیتواند مثل سرویس ابری پایدار باشد ولی از لحاظ امنیت گزینه خوبی میباشد.

امیدوارم مقاله میزبانی ابری یا (هاست ابری) چیست؟ مورد پسند واقع شود. 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید. 

حراجمعه سابین سرور

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا