سرور ویندوز

NAS چیست؟

با سلام خدمت کاربران وبلاگ ایرانی طرح

ابزارهایی که برای ذخیره سازی در شبکه به کار میرود بر اساس ساختارهای شبکه ای ، زیر ساخت های سخت افزاری ، سیستم عامل ، نرم افزارهای مورد نیاز و کاربردی دسته بندی میشوند. یکی از انواع روش های ذخیره سازی شبکه  Network Attached Storage یا NAS نامیده میشود.

کاربرد NAS چیست؟

در این روش هارد را روی یک سرور  که به آن NAS Storage گفته میشود قرار میدهند و سپس هارد ها را در شبکه برای دستگاه های دیگر به اشتراک میگذارند. در داخل این سرور هارد ها بصورت Direct Attached Storage یا به اختصار DAS نامیده میشود و در اصل به TCP/IP متصل میشویم و از آن سرویس میگیریم. استوریج ها به آسانی و با قیمتی مناسب فضای مرکزی، محلی و بسیار در دسترس را برای ذخیره سازی فایل‌ها و فولدرهای حیاتی برای سازمان ها فراهم میکند. از ویژگی های این نوع روش ذخیره سازی اشتراک گذاری حجم بالای هارد در شبکه می باشد و حجمی برابر ۲۸۰ ترابایت را برای شبکه فراهم میکند. این نوع هارد بصورت اکسترنال بوده و از مدیریت متمرکز بهره میبرد. کارت شبکه تا ۲۰۰۰۰ عدد Concurrent Session میتواند داشته باشد. NAS برای استفاده در سازمان های کوچک و متوسط و Workgroup و استفاده در فایل سرویس و اشتراک فایل مناسب میباشد.

NAS چیست؟

در این روش از سیستم عامل مخصوص مانند Windows 2012 Storage Server استفاده میشود. سرویس های اضافه مثل اکتیودایرکتوری، DHCP و DNS از ویندوز حذف و در عین حال ویژگی File Sharing بهینه و قوی میشود. روش دسترسی به اطلاعات در این روش File level Access نام دارد یعنی روی استوریج های NAS ویندوز بهینه شده برای استوریج ها را نصب میکنند. تفاوت بین NAS و SAN در  Block Level بودن SAN میباشد. File level Access باعث کند خوانده شدن اطلاعات میشود و ترافیک در شبکه LAN افزایش پیدا میکند یعنی پهنای باند گرفته میشود.  در این روش اشتراک گذاری انجام میشود و دیگران فایل را میخوانند. مزایای مشترک در آنها اینست که مدیریت فضا بصورت متمرکز انجام میشود.این ویژگی باعث میشود در مقایسه با DAS سرعت کمتری داشته باشد. در این روش کارائی بستگی به شبکه LAN دارد که به طور معمول ۱۰۰ متر میباشد. در این روش Bottleneck وجود دارد که بهینه تر شده و هزینه آن قابل قبول میباشد و دسترسی نیز ممکن است محدود باشد.

امیدواریم مقاله NAS چیست؟ مورد پسند واقع شود.

سوالات خود را با ما در میان بگذارید.

حراجمعه سابین سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا