سرور ویندوز

پروتکل spdy چیست؟

با سلام و وقت بخیر خدمت همراهان ایرانی طرح

مرورگرهایی مانند Google Chrome و Chromium و مرورگر mozilla firefox بعد از نسخه ۱۳ به بعد از پروتکل spdy پشتیبانی کرده اند. قبل از مارچ ۲۰۱۲ پروتکل spdy فقط روی سرویس های گوگل فعال بود. در مارچ ۲۰۱۲ twitter در سرورهای خود این پروتکل را فعال نمود . همچنین وب سرور کد باز Jetty در نسخه ۷.۶.۲ پشتیبانی خود را از spdy اعلام کرد. بعد از آن در آوریل ۲۰۱۲ گوگل بسته هایی به منظور نصب به وب سرور آپاچی برای پشتیبانی spdy ارائه کرد تا وبسایت های کوچک نیز از این قابلیت بی بهره نمانند. مایکروسافت با توجه به آزمایشی بودن این پروتکل و نداشتن استاندارد کافی روی IIS ، از این پروتکل پشتیبانی نمی نماید.

پروتکل spdy چیست؟

پروتکل spdy چیست؟

spdy کوتاه شده کلمه speedy با تلفظ اسپیدی میباشد. این پروتکل یک پروتکل آزمایشی شبکه بوده که با چندین ویژگی که به سرعت وابسته میباشد پروتکل HTTP را تکمیل نموده است. پروتکل spdy نمیتواند جایگزین HTTP شود. ویژگی پروتکل spdy بصورت چشمگیری زمان لود صفحات را کاهش میدهد. علامت تجاری spdy توسط کمپانی گوگل به ثبت رسیده و در حال حاظر spdy پروتکلی استاندارد نمیباشد و شرکت گوگل اعلام کرده که در تلاش برای استاندارد سازی آن میباشد.

پروتکل spdy چیست؟

ویژگی های پروتکل SPDY

در این پروتکل به صورت همزمان برای افزایش صفحات وب فشرده سازی ، ارسال و دریافت تقسیم بندی شده (مالتی پلکسینگ) و اولویت بندی انجام میگیرد.

  1. این پروتکل به سرویس گیرنده و سرور اجازه فشرده سازی هدرهای درخواستی و هدر پاسخ را میدهد. این کار موجب کاهش باند مصرفی در زمان هایی که هدر ها شبیه به هم به دفعات ارسال میشوند.
  2. این پروتکل اجازه میدهد که چندین پروتکل تسهیم شده و بصورت همزمان روی یک اتصال منفرد ، بین سرویس گیرنده و سرور بطور رفت و برگشتی ذخیره شوند و از منابع با اولویت پایین از مسدود کردن درخواست ها با بالاترین اولویت  جلوگیری می نماید.
  3. این پروتکل اجازه میدهد بصورت فعال منابع به سرویس گیرنده Push گردد. مکانیزم Server Push محتوی را بدون توجه به کش موجود Push کرده که موجب به هدر رفتن پهنای باند میشود. برای حل این مشکل از روش Server Hint استفاده میگردد و کش موجود برای بهره برداری بهینه است.

امیدوارم مقاله پروتکل spdy چیست؟ مورد پسند واقع شده باشد. 

نظرات انتقادات و پیشنهادات خود را با ما در میان بگذارید.

حراجمعه سابین سرور

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا