آموزش کامل سی پنل

آموزش های سی پنل (Cpanel)

امروز در ایرانی طرح به درخواست کاربران که از فرم درخواست آموزش اقدام به ارسال درخواست کرده بودند سعی کردیم این آموزش را هرچه سریع تر آماده  کرده و در وبلاگ در دید عموم مردم عزیز ایران زمین بگذاریم. بسیار خب ! میرویم به سراغ این قسمت از آموزش : امروز آموزش برخی قسمت های سی پنل (cpanel) راآموزش دهیم.هرچند به نظر برخی اساتید موضوعات بسیار ساده ای باشند اما همچنان اقدام به تهیه این آموزش می کنیم. اگر شما نیز از مشتریان جدید ما هستید و برای اولین بار است که دست به خرید هاست می زنید این آموزش می تواند شما را از نگرانی در بیاورد.پس با ما همراه باشید.

۱-آموزش ویرایش فایل در هاست سی پنل

برای این کار شما باید به روت هاست خود وارد شوید و طبق تصویر زیر بر روی فایل راست کلیک کنید.اگر به وسیله کلیک چپ ماوس خود روی فایل کلیک کنید در منوی بالایی سی پنل برای شما گزینه هایی خواهد امد که با نام Edit نمایان می شود که در تصویر زیر مشخص شده است. می توانید به وسیله اینکار فایل خود را ویرایش کنید. راه دوم نیز این است که بر روی فایل کلیک راست کنید و از منوی بازشده توسط کلیک راست گزینه Edit را کلیک کنید. با این کار پنجره ای برای شما نمایان خواهد شد که میتوانید آن را کلیک کرده و به پنجره ویرایش راهنمایی می شوید.

۲- نحوه ساخت دیتابیس در سی پنل به روشی آسان تر از نسخه قدیمی

برای ساخت دیتابیس ابتدا باید وارد هاست خود شده و سپس از قسمت database  گزینه mysql database  و یا گزینه mysql database wizard را کلیک کنید. ما در این قسمت سعی داریم روشی آسان تر را به شما آموزش دهیم.بنابراین گزینه mysql database wizard را انتخاب میکنیم طبق تصویر زیر.بعد از کلیک بر روی گزینه فوق صفحه زیرین برای شما نمایان خواهد شد که بایستی ایجاد دیتابیس را شروع کنید. بنابر این در قسمت کارد خالی باید نام دیتابیس خود را وارد کرده و سپس گزینه Next setup  را کلیک کنید.سپس وارد صفحه زیر خواهید شد که می بایست  در این قسمت یوزر نیم (نام کاربری) دیتابیس و رمز عبور قوی برای دیتابیس را  وارد کنید. برای اینکار در قسمت username نام کاربری خود و در قسمت های password رمز عبور خود را تعیین کنید. دقت داشته باشید که پیشنهاد ما این است که از گزینه password generator  استفاده کنید زیرا رمزعبوری ایمن و غیرقابل حدس برای شما تعیین خواهد کرد به صورت خودکار. بعداز وارد کردن اطلاعات گزینه create user   را کلیک کنید.

بعد از وارد کردن اطلاعات خود وارد این قسمت خواهید شد.در این قسمت هاست سی پنل به شما می گوید بایستی دیتابیس و نام کاربری دیتابیس خودتان را به همدیگر وصل کنید. تیک گزینه all privileges را کلیک کنید و سپس گزینه next setup  را را کلیک کنید.
 


بعد از انجام مراحل فوق دیتابیس شما ساخته خواهد شد و میتوانید ان را در وب سایت خود و درفایل هایی نظیر config.php  خود مورد استفاده قرار دهید
.

۳-نحوه ساخت ساب دامنه به روش صحیح در هاست سی پنل

برای ساخت یک ساب دامنه (seo.iranitarh.com) باید راه ساده زیر را طی کنید. در ابتدا وارد هاست خود شوید و از قسمت Domains  روی گزینه subdomains کلیک کنید.سپس وارد بخش زیر خواهید شد که بایستی در قسمت کارد خالی
subdomain  نام سابدامنه خود را وارد نمایید. برای مثال ما برای ایرانی طرح سابدامنه seo  ایجاد کرده ایم. سپس در یک جای خالی که در عکس است یک کلیک چپ کنید تا در قسمت Document Root  تیک علامت سبز رنگ ایجاد شود. دقت کنید که بعد از ایجاد سابدامنه در قسمت Document Root به این صورت مسیر انگلیسی فایل شما را نمایش خواهد شد.بطور مثال : public_html/Seo۴-نحوه تغییر سطح فایل و پوشه ها در هاست سی پنل

برای تغییر پرمیشن یا دسترسی پوشه و فایل ها در سی پنل باید مراحل زیر را طی نمایید. برای ویرایش پریمیشن یا همان سطح دسترسی پوشه و فایل ها بایستی روی نام پوشه راست کلیک کنید و از منوی بازشده گزینه change permissions را کلیک کنید.


بعد از انجام مرحله فوق صفحه زیر بای شما نمایش داده خواهد شد که میتوانید سطح دسترسی پوشه یا فایل خود را تغییر دهید.

همچنین در کنار تمامی فایل ها و پوشه ها در سی پنل یک عدد کوچکی نیز نوشته می شود که از انجا نیز بدون این مراحل طولانی میتوانید تغییر دهید مطالبق با تصویر زیر.

برای فایل های خود نیز از همین روش میتوانید استفاده کنید. توجه داشته باشید در سرور های که suphp نصب شده است نیازی نیست در پوشه ها سطح دسترسی ۷۷۷ و در فایل ها سطح دسترسی ۶۶۶ تنظیم شود. در سرور های suphp سطح دسترسی ۷۵۵ برای پوشه ها و سطح دسترسی ۶۴۴ برای فایل ها مناسب است و مشکلی برای سایت وجود ندارد. تغییر سطح دسترسی به ۷۷۷ و ۶۶۶ در سرور های dso باید انجام شود. ما در سرور های شرکت ایرانی طرح از suphp استفاده می کنیم.

۵-تغییر رمز از داخل هاست سی پنل

برای تغییر رمزعبور (password)  از داخل هاست سی پنل خودتان نیاز به رمز قدیمی خود دارید.در غیر اینصورت باید به پشتیبانی هاست خود اطلاع دهید. ابتدا وارد سی پنل خود شوید و سپس از داخل منوی perfernces  گزینه password &security را کلیک کنید.


وارد قسمت بعدی می شوید که طبق تصویر زیر باید رمز عبور خود را تغییر دهید. به این شکل که در قسمت old password رمزعبور قدیمی خود را وارد کنید و سپس در گزینه های (new password , new password (again  رمز عبور جدید و هم چنین تکرار رمز عبور جدید را وارد نمایید و
سپس دکمه change password را کلیک کنید تا تغییر رمز هاست شما انجام شود.
↓بخش ۶ و ۷ در تاریخ ۱۰ آبان ۱۳۹۵ در وبلاگ درج شد.↓

۶-آموزش ساخت ایمیل اختصاصی در هاست سی پنل
در برخی اوقات ما به ایمیل اختصاصی دامنه خودمان نیاز داریم.بطور مثال میخواهیم در سایت ساماندهی سایت خود را ثبت نماییم و یا نماد اعتماد الکترونیکی دریافت کنیم. مسلما از ما ایمیلی خواهد خواست که باید تاییدیه آن را بگیریم و برای اینکار مستلزم داشتن یک ایمیل info@  هستیم. در ادامه این آموزش قصد داریم به شما یاد دهیم چگونه ایمیل اختصاصی بسازید. ابتدا به هاست سی پنل خود وارد شده و از قسمت MAIL گزینه EMAIL  ACCOUNTS را کلیک میکنیم. سپس طبق تصویر زیر در قسمت    EMAIL نام ایمیل را وارد  میکنیم. ساخت ایمیل اختصاصی
بطور مثال میخواهیم یک ایمیل به مضمون sellfile@iranitarh.com  را در هاست خود باز کنیم. بنابراین در اولین کارد کلمه sellfile را وارد میکنیم. سپس در کادر دوم که اسم آن DOMAIN می باشد اسم دامنه را انتخاب میکنیم. سپس در کادرهای سه و چهار رمز های عبور خود را وارد کرده و به میزان امنیت ان در کادر پنجم نگاه میکنیم که امنیتش حداقل متوسط باشد. در قسمت MAILBOX QUOTA مقدار فضای موردنیاز خود را به این اکانت ایمیل خود وارد میکنیم که بستگی به حجم هاست شما دارد. اگر هاست شما ۱۰۲۴ مگابایت است معقول است که حجم ۵۱۲ مگابایت را به ایمیل خود اختصاص دهید تا به مشکل برنخورید. در مرحله آخر برای ساخت این اکانت ایمیل خود دکمه creat account  را کلیک کرده و ایمیل خود را میسازیم.
۷- آموزش ورود به ایمیل اختصاصی ساخته شده در هاست سی پنل:
برای خیلی از دوستان تازه وارد به دنیای وب و طراحی و هاستینگ و ... سوال است که چگونه بعدازینکه ایمیل خود را ساختند ، به آن وارد شده و ایمیل های خود را خوانده و یا ایمیلی بفرستیم؟ خب حالا ما به شما خواهیم آموخت چطوری اینکار را انجام دهید. چندین راه برای ورود به ایمیل ها وجود داد که برخی ها وقت گیر هستند و ما الان یکی از بهترین راه هاش رو براتون عرض میکنیم. اگر شما به آخر دامنه خود کلمه /webmail را اضافه کنید به قسمت ورود به ایمیل اختصاصی خود راه خواهید یافت. بطور مثال :  http://damneshoma.ir/webmail وهمچنین می توانید با اضافه کردن عدد ۲۰۹۵ به آخر آدرس دامنه خودتان به قسمت ورودبه ایمیل خود راه یابید. بطور مثال :   http://damneshoma.ir:2095 با این دوراه سریع و راحت به ایملی خود همیشه دسترسی خواهید داشت.
بخش۸,۹,۱۰ در تاریخ ۱۳۹۵/۰۸/۲۵ در این پست درج شد.↓

۸-آموزش پارک دامنه در سی پنل جدید و قدیم
در قسمت هشتم قصد داریم آموزش پارک دامنه در سی پنل را به شما توضیح دهیم.شاید با این اصطلاح آشنایی نداشته باشید برای همین کمی توضیح می دهیم که پارک دامین چیست و به چه دردی می خورد. پارک دامنه روشی برای همسان کردن چندین دامنه روی یک دامنه می باشد. بطور مثال شما دامنه damaneshoma.ir  را دارید که دامنه اصلی شما است. حال می خواهید بر فرض مثال دامنه googlexa.ir  را طوری کنیم که با زدن این آدرس سایت damaneshoma.ir باز شود. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید تا بتوانید دامنه های متعددی را در کنترل پنل هاست خود پارک کنید.
طبق تصویر زیر انجام دهید تا دامنه شما پارک شود. این نسخه جدیدی از سی پنل است که در تصویر زیر مشاهده میکنید.درنسخه های قدیمی سی پنل نام این قسمت PARK DOMAIN می باشد و مراحل هیچ فرقی با این تم جدید ندارد.نکته: اگر میخواهید دامنه ای را پارک کنید حتما باید دی ان اس هاست خود را بر روی دامنه جدید خود ست کرده باشید درغیراینصورت ست نخواهد شد. اگر مراحل فوق را به درستی انجام دهید مطمئناً بعد ازینکه دامنه ست شد با وارد کردن ادرس دامنه در مرورگر سایت شما باز خواهد شد و مشکلی نیز پیش نمی آید.البته اصول را همیشه رعایت کنید.
۹-مشاهده فایل های مخفی در سی پنل و تم جدید paper lantern
مطمئناً طراح سایت هستید و با هاست سرو کله میزنید ، بنابراین دنبال نمایش فایل های مخفی شده در سی پنل هستید. در سی پنل ورژن قدیمی و تم قدیمی سی پنل این امکان در هنگام ورود به فایل منیجر نشان داده میشد که بسیار کار را راحت کرده بود. اما در ورژن جدید اینطور نیست و باید مراحل بیشتری را طی کنید. ۱-ابتدا به هاست خود وارد شده و وارد فایل منیجر هاست خود شوید. طبق تصویر زیر در سمت راست هاست سی پنل گزینه setting  را انتخاب نمایید.


بعد از کلیک بر روی گزینه ستینگ (تنظیمات سی پنل) یک صفحه ای مطابق تصویر زیر برای شما نمایان خواهد شد. در این صفحه شما بایستنی تیک گزینه Show Hidden Files (dotfiles) را زده و گزینه (save)سیو را کلیک کنید.

 

اگر مراحل فوق را به صورت کامل انجام دهید مطمئناً بدون مشکل فایل های هیدن شده یا مخفی شده در هاست سی پنل خود را مشاهده خواهید کرد. 
۱۰- خروجی گرفتن از دیتابیس در هاست سی پنل
برای این منظور شما بایستی ابتدا وارد هاست سی پنل  خود شده و سپس مطابق تصویر زیر از قسمت database بخش phpmyadmin را کلیک کنید تا وارد دیتابیس های سایت خود شوید.  
سپس مطابق با تصویر زیر از قسمت سمت راست phpmyadmin  دیتابیس خود را انتخاب کرده و روی دیتابیس مورد نظر خود کلیک میکنید.

سپس از منوی بالای پی اچ پی مای ادمین هاست خود گزینه EXPORT  را کلیک کنید. مطابق با تصویر زیر عمل کرده و از دیتابیس خود خروجی بگیرید.
  بعدازینکه گزینه اکسپورت را انتخاب کردید صفحه ای مطابق با صفحه زیر برای شما ظاهر خواهد شد که  بایستی برخی قسمتهارا تنظیم کنید. دوگزینه وجود دارد برای خروجی گرفتن از دیتابیس سایت خود. بخش اول: که  Quick - display only the minimal optionsخروجی گرفتن از کل جداول دیتابیس. بخش دوم : Custom - display all possible options خروجی گرفتن از بعضی از جداول دیتابیس بر حسب انتخاب شما. دقت داشته باشید که در قسمت format خروجی خود را بر روی sql تنظیم نمایید. اگر طبق آموزش فوق پیش رفته باشید بدون مشکل از اسکیو ال خود خروجی گرفته اید.

آیا این پاسخ به شما کمک کرد؟

 پرینت این مقاله

در همین زمینه

آموزش راه های ورود به سی پنل

آموزش ورود به cpanel ( سی پنل )   با عرض سلام و درود بدلیل مشغله کاری زیاد و وجود برخی مشکلات...

انتقال سایت از Direct Admin به Cpanel و بالعکس

باعرض سلام خدمت شما عزیزان بزرگوارچندی پیش برای یکی از شمتریان نمایندگی هاست که می خواستند از...

INDEX MANAGER | ایندکس منیجر

به شما این امکان را میدهد تا نحوه نمایش پوشه را بر روی وب سایتتان تغییر دهید و به عبارتی...

معنی و اصطلاح بخش های سی پنل(cpanel)

بنام خدای جان و خرد برخی از دوستان شاید اطلاعی ندارند که داخل هاست های سی پنلشون که برخی ایکون ها...

سی پنل (cpanel) چیست؟

سی پنل در واقع ابزار اتوماتیک بسیار قوی کنترل سیستم میزبانی است . این ابزار مختص سرورهایی است که...

Powered by WHMCompleteSolution